Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Studia dla trenerów mentalnych - inwestycja w trenerską karierę
#1
Trening mentalny to nieodłączny element udoskonalania umiejętności sportowych zarówno młodych, jak i zaawansowanych sportowców. Trenerzy mentalny przeżywają obecnie renesans swoich możliwości oraz zainteresowania ich usługami. Choć w Polsce jest to narazie dziedzina raczkująca, oglądając się na Zachód i Stany Zjednoczone można mieć pewność, że wkrótce dobra kondycja psychiczna i nastawienie sportowca będzie tak samo ważna, jak jego fizyczne możliwości. Jak zostać trenerem mentalnym, jakie studia skończyć? Czy uzyskanie tytułu profesjonalnego trenera mentalnego wymaga wielu poświęceń i pracy?
 Odpowiednie predyspozycje
Aby zostać trenerem mentalnym trzeba przede wszystkim posiadać odpowiednie predyspozycje, podobne do tych niezbędnych w zawodzie psychologa. Sama wiedza podręcznikowa i lata nauki nie wystarczą, aby skutecznie realizować swoje zadania. Niezbędne cechy to przede wszystkim komunikatywność na bardzo wysokim poziomie, empatia, zmysł obserwacji i wyciągania wniosków. W przypadku trenera mentalnego, zajmującego się terapią sportowców, taka osoba powinna znać realia treningów oraz ich codzienne problemy. Idealną opcją jest połączenie sportowca i psychologa, który w pełni zrozumie bolączki z jakimi borykają się profesjonalni zawodnicy, a jednocześnie osoby potrafiącej nawiązać kontakt z różnymi, nie zawsze otwartymi osobowościami. 
Studia trenerskie
Aktualnie w prawodawstwie polskim nie ma konkretnych wytycznych, wymagań i uprawnień do prowadzenia treningów mentalnych. Prowadzone są prace, aby wprowadzić specjalne certyfikaty dla osób, które ukończyły odpowiednie studia, kursy i szkolenia. Natomiast studia dla trenerów mentalnych,które są niezbędną podstawą do dalszego rozszerzania wiedzy to oczywiście studia psychologiczne. Szereg uczelni wprowadziło już do swojej oferty kierunek Psychologia sportu - są to zazwyczaj jednolite studia magisterskie, przygotowujące do pracy nie tylko w zawodzie trenera mentalnego, ale wprowadzające również elementy rehabilitacji, fizjoterapii, budowania zespołu itp. Dobrą podstawą może być także Wychowanie fizyczne, które w swoim programie ujmuję tematykę psychologii sportu. 
Dodatkowe kursy i szkolenia
Trener mentalny to zawód wymagający stałego rozwijania swoich umiejętności. Jest to młoda dziedzina, dlatego też warto śledzić najnowsze trendy i wprowadzać je do swojej pracy. Idealnym uzupełnieniem studiów będą kursy i szkolenia z zakresu rozwoju osobistego, komunikacji, wyznaczania celów, organizacji czasu, skutecznego działania, Racjonalnej Terapii Zachowania i wiele innych. 
 
Zainteresowanym polecam stronę: http://mental-power.pl/studia-dla-trener...j-bariery/ gdzie znajdą znacznie więcej informacji.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości